čtvrtek 21. března 2019

Morning reads

V minulém podcastu o mé ranní rutině jsem vám říkala, že já svý ráno miluju začínat tím, že si buď přečtu pár stránek knížky nebo zapíšu několik myšlenek do deníku.

Dneska jsem se rozhodla pro tu první variatnu a sáhla po knížce, kterou momentálně čtu a do který jsem se naprosto zamilovala - The Power of Now od Eckharta Tollea. 

Upřímně, tuhle knížku mám doma už skoro 5 měsíců, ale až teď jsem jí dala opravdu šanci. 
Nevím, jestli to bylo tím, že jsem na její učení nebyla ještě úplně ready psychicky, ale vždycky jsem začala číst a najednou jsem se přistihla při tom, že jsem přečetla už víc jak půl stránky a vlastně vůbec nevím o čemNedokázala jsem se soustředit, nebavilo mě to.

Jednoho dne, asi týden zpátky, jsem ale v momentu naprostýho zoufalství a potřebě se uklidnit   čtením brouzdala ve svý mini knihovničce a úplnou náhodou jsem sáhla právě po týhle knížce. Uvařila jsem si mátovej čaj, sedla  si do křesla a najednou mi všechny ty složitě jednoduchý myšlenky začaly dávat naprostej smysl.Jak už název asi napovídá, hlavním tématem The Power of Now je síla přítomného okamžiku. Učení toho, že nic jinýho než přítomnost vlastně ani neexistuje a že v momentě, kdy se budeme 100% soustředit jen na ní, staneme se doopravdy "conscious" a nalezneme spojení s the eternal Being - věčným bytím, jsoucnem. Staneme se awaken - probuzeni.

A vy víte, jakej problém s tímhle já, úzkostlivá perfekcionistka a věčně overthinking Vala, mám!:D 

Knížku čtu pomalu, někdy si větu přečtu klidně i 3x po sobě, všechno si podtrhávám a pomalu vstřebávám. A musim říct, že dopad, který na mě tahle filozofie má je neuvěřitelnej. 

Nefunguje to tak, že byste si přečetli “buď přítomný” a najednou bum bác, je z vás hned Buddha a jste nejšťastnějším člověkem na světě. 
Ne. 
Pomalu vnímám věci jinak. Každodenní zážitky vidím v jiném světle.
V určitých situacích začínám reagovat jinak. Jedna z věcí o kterých se v knížce píše o tom, že my vlastně NEJSME naše myšlenky, ale jsme spíš takový jejich pozorovatel se mi do podvědomí vryla asi nejvíc. Začínám si to uvědomovat nejen o sobě samotný, ale i u ostatních a to mi umožňuje nebrat cizí, ani vlastní názory nebo reakce osobně. Přestože to jsou moje myšlenky, nejsem to já. 

Když se přistihnu, jak někomu závidím jsem schopná to rozpoznat a zeptat se sama sebe:
Proč se takhle cítím? Co mi tím chce moje podvědomí říct? Je něco, co mi tady a teď chybí kvůli čemu se takhle cítím?

Učím se brát si odstup od svých myšlenek a svých emocí, nenechat je nade mnou převzít pokaždý kontrolu. 
Akceptovat situaci, myšlenku takovou jaká je, zastavit se a pak až jednat.


Další kapitola, která mě donutila se hodně zamyslet pojednává o našem egu, díky kterému se tak často cítíme nešťastní. Pocit závisti, toho, že nejsme dost, úzkosti a  strachu, že je někdo lepší než my pramení právě z našeho ega, který chce pokaždé víc a víc. Zároveň se jeho touhy vždycky týkají "vnějších vlastnictví", ve smyslu, že nepochází z vás - vaší práce, sociálního statusu, vztahů, vzhledu....
Ale nic z toho nejste vy.


V momentě, kdy si tohle uvědomíme, dokážeme se tak od našeho ega odpoutat a jednat úplně jinak. Ne z pozice strachu, ale z pozice lásky a vědomí toho, že všechno je v pořádku a tak jak má být tady a teď - in the Now.
Upřímně, jsem sotva v 1/4 knížky, ale už teď na mě měla takovej impact, že mi to nedalo se s vámi o pár mých myšlenek nepodělit.
 A to jsem si myslela, že tahle “až moc spirituální knížka” asi nebude nic pro mě! :D
 Nejspíš to je důkaz toho, že věci si k vám vždycky najdou cestu, až v tom správnym momentě, když jste na ně připraveni.

Četli jste The Power of Now někdo? Jaký na tu knížku máte názor?


S láskou, V.
Share:

10 komentářů

 1. Četla jsem v češtinš a odložila asi po 30 stranách. Nebyla jsem na to úplně naladěná, ale přesně jak jsi to měla ty - možná to za pár měsíců bude jinak a vezmu ji do ruky znovu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem o tom přesvědčená! Hlavně to opravdu není knížka, kterou přečteš za pár dní. Já vždycky taky přečtu naráz max. 10 stránek a už si musím dát pauzu. :)

   Vymazat
 2. Zatím nečetla, ale takové typy knížek miluji!
  Musím se přiznat, já Ti zase závidím tvou angličtinu. Je to můj velký cíl a vlastně i sen. Kupovat si knihy v angličtině a všemu rozumět. Teď jsem takový samouk, ale pořád to není ono. :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravdu doporučuju přečíst!
   Jeee, to je ale skvělý! Hlavně to nevzdávej, dej tomu čas. Taky jsem někde začínala. Podobný knížky jsem schopná číst po skoro 10 letech angličtina a 3. letech života v cizině, takže si rozhodně nemysli, že bych se jí naučila přes den:)) Knížky jsou nejlepší nebo mi taky moc pomáhají podcasty!

   Vymazat
 3. knižka a aj filozofia vypadá zaujímavo :) dnes som práve videla v telke film s rovnakým názvom - asi si ho pozriem

  when pigs fly

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně? :O Vůbec jsem nevděla, že je i film! Na to se budu muset juknout:)

   Vymazat
 4. Ahojky Val, zvládla bych tu knížku i s úrovní angličtiny B1?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahojky! Těžko říct, ale když to porovnám s tím, že třeba moje španělština je taky B1, tak asi spíš ne:( Nebo takhle já bych to nezvládla...i pro mě je trochu náročnější a to si myslim, že mám angličtinu skoro jako native. ALE myslím si, že bys to rozhodně měla alespoň zkusit!!! Třeba to půjde:) A když ne, za rok za dva jo <3

   Vymazat

Blog Design Created by pipdig