pondělí 7. ledna 2019

Jak na novej.....| Moje novoroční předsevzetí 2019

Jak na novej, tak po celej?
Sedím v jedný vinohradský kavárně, totálně rozlámaná z ranního cvičení, usrkávám zelenej čaj a nenápadně koukám do talíře paní vedle mě, co si spokojeně pochutnává na koláči větším než moje hlava a zapíjí to nějakým ultra-fancy kafetem s obrázkem, který z toho už nedělá pití, ale umění, co je škoda pít. 
Ta na novoroční předsevzetí asi nehraje.
Pamatuju si, jak jsem tady před rokem seděla poprvý. Taky pila ten kousek umění, pomalu si vychutnávala ten nejvíc instagramable toust s avokádem a říkala si, jak mě to tu hrozně baví. 
Sama v kavárně, obklopená cizíma lidma, v milionovém (už je to přes milion, tak buďme schovívaví) městě, kde nikoho neznám a přesto jsem si připadala, že jsem doma. Že mi tady rozumí. Že už nejsem sama. Ta divná. 
Viděla jsem se, jak tu v roce 2019 zase sedím a doufala jsem v jediný - že pořád dělám to, co mě naplňuje a jsem šťastná.Nový roky mám hrozně ráda.
Vlastně, mám ráda všechny nový začátky...to, jak je člověk namotivovanej, plnej entuziasmu a nadšení. Jak se cítí nezastavitelný, neporažitelný.
Miluju, když můžu začít znova s čistým štítem a s vidinou nějaké vysněné budoucnosti. 
Když jsem se o tématu Nových roků a celkově, stanovování si neustále nějakých cílů mluvila s mojí kamarádkou, řekla mi, že si nemyslí, že je to úplně dobrý. Že na novoroční předsevzetí nevěří a že si myslí, že to člověka akorát demotivuje a deptá, když se snaží o něco, čeho ve finále většinou ani nedosáhne. 
Chápu, co tím chtěla říct, ale řešení tohohle problému je podle mě celé o vašem mindsetu. 
Jestli si stanovíte nějaký materialistický cíl, s tou myšlenkou, že pokud tý jedný věci nedosáhnete, naprosto jste selhali, jste hříčka přírody, omyl Vesmíru a měli byste se asi rovnou zabít - jasně, to se pak asi nebudete cejtit nejlíp, když se vám to nepovede. 
A let me tell you something - nejspíš se to nepovede.
Vkročit do Novýho roku s papírem plným milionu předsevzetí a s přesvědčením, že jakmile je všechny nedoržim bude to naprd rok neni dobrej nápad.
 Já to tak dělala každoročně a letošní rok nebyl výjimkou. Musela jsem se zastavit, profackovat se za myšlenku, že za nic nestojím a podívat se zpátky do minulosti na to, co se vlastně stalo. 
A víte, co mi došlo? Že novoroční cíle a předsevzetí jsou vlastně docela blbost. 


Takhle, nechte mě se teda vyjádřit přesněji. 
Jsou BLBOST pokud si je vybíráte s tím, že je NUTNĚ musíte splnit a dodržet. Pokud si nedáte absolutně žádnej prostor pro váš osobní rozvoj - I mean, já jsem úplně jinej člověk, než před 6 měsíci a to ne jen proto, že mám delší vlasy a pár kilo navíc. Mění se mi priority, sny, nebaví mě ty samý věci jako předtím. Tak sakra - jak mám mít ty samý novoroční předsevzetí po celých 365 dní? Jak mám chtít dosáhnout pořád těch samých cílů? Když se podívám na své cíle a předsevzetí pro rok 2018, ironicky se tomu směju.
Kdybych se příšerně upnula na ten papír a neuznala žádnej jinej úspěch, než za ten, co jsem si tam tehdy napsala  tak by to byl hodně hodně hodně blbej rok. Možná proto jsem prvního strávila v posteli s depresí a Netflixem.

ALE stačilo mi pár ohlídnutí zpátky a zjistila jsem, že tak tomu vůbec nebylo.
Že přestože jsem za těch 12 měsíců dosáhla sotva poloviny z toho, co "bylo v plánu", 2018 byl sakra skvělej a úspěšnej rok.
A to, že udělat těch 20 kliků pro mě v květnu už nebylo podstatný neznamená, že jsem selhala. Znamená to jen, že jsem člověk. Měnim se, rostu, přehodnocuju a proto ani moje předsevzetí/cíle v novém roce nebudou pořád stejný.

Je to hrozný klišé, ale - ta cesta je důležitější než finální destinace. Je to to, kde budete trávit většinu času a co vás musí naplňovat nejvíc. Je krásný mít nějakou vizi a pokud chcete dosáhnout čehokoliv je to podle mě i klíčový.
Každopádně, stejně tak je důležitý dávat si prostor na změny a třeba i selhání. I když se budete muset vrátit o pár metrů nebo i kilometrů zpátky - neznamená to, že jste selhali. Asi jste se jen vydali špatnou cestou. 
Ještěže tu máme tu infrastrukturu tak rozmanitou! :D

Proto si moje cíle a předsevzetí na rok 2019 stanovuju s otevřenou hlavou a klidem v duši (lol). Vím, že to co chci teď, za pár měsíců už nejspíš chtít nebudu.
Nejvíc ze všeho teď chci ten koláč co má ta pani nadrobenej okolo pusy, sakra.
Tuším, kde bych asi chtěla sedět v lednu 2020 a jestli je to zase v nějaký vinohradský kavárně nebo někde úplně na druhym konci světa si nechám zatím pro sebe. 
Ale vidina toho, kde bych chtěla být, jak bych chtěla vypadat a hlavně, jak bych se chtěla cítit mi opravdu pomohla k tomu, stanovit si ty letošní cíle a předsevzetí....takže, here they are:

P.S. O postupu toho, jak si já cíle a předsevzetí stanovuju jsem psala článek už loni a postupuju vlastně úplně stejně. Takže pokud si vůbec nevíte rady, jukněte sem!

MOJE CÍLE PRO ROK 2019:


Zdraví & Fitness

- cítit se dobře fyzicky i psychicky
Ve výše zmiňovaném článku píšu, že je důležité stanovovat si cíle, co jsou "uchopitelné".
Snadno měřitelné a nejsou příliš neurčité. ALE věřím, že tady existuje jedna velká výjimka a tou je právě zdraví a fitness. Nemyslim si že je dobrý stanovovat si cíle jako "zhubnu x kg" nebo "uběhnu x km".
Každý to nejspíš bereme jinak, ale pro mě tohle nikdy nefungovalo - přestože jsem mého cíle nakonec dosáhla, nebyla jsem šťastná. Cvičila jsem a jedla zdravě hodně extrémně jen abych dosáhla toho čísla na váze a úplně jsem si zdravý životní styl přestala uživat a pak, když jsem přece jen toho čísla dosáhla, byla jsem spíš nešťastná než šťastná. A to už bych se zas vracela k té změně přemýšlení, o které jsem dnes už psala. U vašeho zdraví je podle mě mnohem duležitější zacílit na to, abyste byli šťastní a spokojení než na číslo na váze nebo počet tréninků týdně. 

- udělat si ze cvičení a zdravého jídla lifestyle
 Brát to už konečně jako opravdovou součást mě. Zjistila jsem, že největší problém byl vždycky u mého mindsetu. Přestože jsem si i za loňský rok prošla obdobími, kdy mě tenhle lifestyle bavil, byl v balancu a já si užívala, nikdy to netrvalo dýl něž několik měsíců. Letos se chci ale po celých 12 měsíců soustředit na to, že dát si salát místo pizzy se nedělá jen "když se hubne" a že jít si zaběhat není vždycky jen za trest.


- jíst méně masa a živočišných výrobků
Vegan ze mě bohužel, asi nikdy nebude. Moc se mi líbí ta myšlenka a šíleně obdivuju lidi, co to dokážou - já ale zkrátka vážně miluju chuť masa a sem tam si ten burger, žebírka nebo tatarák dát prostě chci. 
Nicméně, můj cíl pro letošní rok je to co nejvíc omezit. Upřímně i teď jím během týdne maximálně tuňáka, uzeného lososa a sem tam nějaký to kuře, protože nesnáším maso tepelně upravovat, nicméně ráda bych ho omezila a takhle a konečně přišla na chuť tempehu a tofu.
(Btw. Tempeh jsem měla poprvé po asi milionu letech včera ve Forkys a už si ho běžím koupit! :D)
Co se týče jogurtů, mléka a vajec - tam už to bude trochu složitější. Jogurty si kupuju normálně, protože pardon ale dávat 4 eura za kokosovej jogurt, kterej jim každej den si opravdu dovolit nemůžu. Mléko piju rostlinné už několik let a zas tak moc vajíčková nejsem, takže jejich omezení snad taky zvládnu!
Jdete do toho někdo se mnou?

-jídlo není řešení
Mám pocit, že na světě jsou jen dva druhy lidí. Stresoví jedlíci a ti, co v období velkého nátlaku a nervů jíst přestanou. Já jsem bohužel 100% ten první tip. Jakmile se mi stane něco špatného všechno vždycky řeším přejedením se.
Včera jsem se o tom bavila s mojí kamarádkou a došlo mi že je to taková moje náplast.
Radši se přejím, bude mi špatně a já se pak budu vypořádávat s pocitem vinny a bolesti břicha, než abych čelila skutečnému problému.
Moje předsevzetí pro tenhle rok je najít si jiné řešení problémů, které tak moc negativně neovlivní všechny ostatní oblasti mojeho života.
Finance

 - být finančně soběstačná
Tady tohle je big one. Letos mi bude 18 a já jsem byla doteď, až na pár menších, zbytečných výdajů, v kompletní finanční péči mých rodičů. Platí mi jídlo, nájem, elektriku i naprostou většinu výdajů za cestování, oblečení apod. Vzhledem k tomu, že se letos chystám odstěhovat a zkusit si nějakou dobu pracovat, je mým cílem a předsevzetím být natolik finančně soběstačná, abych utáhla všechny tyhle výdaje úplně sama.


Kariéra

- přestat kašlat na školu a začít se na ní opravdu soustředit
Zbývá mi posledních pár měsíců - 5! - školy a já už jí prostě opravdu musím začít prioritizovat, jestli odtamtuď chci vypadnout. Poslední půl rok jsem byla opravdu příšernej student - promiň tati, jestli tohle čteš - a to už musí vážně přestat!

- dokončit IB s 26 body
Cílovku 38 bodů, co jsem měla loni jsem výrazně snížila, haha. :D Škola nebo spíš výsledky v ní už pro mě nejsou nejpodstatnější a jediný, co si opravdu přeju je IB dokončit.


- udělat si z youtube, blogu a podcastu full time job
Je mi jasný, že hodně z vás si teď bude klepat na čelo a já to naprosto chápu.
 Přijde mi šílený, že jsem tohle vůbec napsala a vyslovila nahlas.
 Dva roky zpátky jsem se styděla říct, že moje vysněná práce je "blogerka". Před rokem, když se mě spolužačka zeptala jestli bych chtěla někdy podcastovat, začala jsem se smát s tím, že určitě ne.
Lidi se mění.
Tenhle bod je spíš takovej můj sen než cíl a jak už jsem psala nahoře - pokud to nevyjde nebo se mi za pár měsíců zase změní priority, bude to v pořádku.
 Momentálně se ale culím při představě toho, že bych mohla celý dny jen tvořit a přitom nemít strach z toho, že nemám na nájem nebo že se neučím do školy.

Osobní rozvoj 

- číst více knížek
Čtení knížek naprosto miluju. Bohužel, stejně jako se cvičením, jakmile z toho jednou vypadnu, těžko se mi vrací zpátky. Dala jsem si na letos cíl přečíst 20 knížek a věřím, že jakmile skončí maturita, mám to do tejdne.
Ne to zas ne, takovej šprťák nejsem.:D Ale za loňský rok jsem jich 20 přečetla a ani to nebylo moje přesevzetí nebo cíl, takže z tohohle bodu takový strach nemám.

- ORGANIZOVAT
Ehm. Jestli je něco v čem se mám vážně co zlepšovat, je to organizace. Chci se naučit plánovat si jak content, tak život efektivněji abych nechodila konstatně pozdě, stíhala dealiny a neustále věci neposouvala.

- pravidelná yoga
Yogu miluju hlavně pro psychický účinky, který na mě má než pro ty fyzický. Vím, že když jí cvičím pravidelně, cítím se stokrát víc "in tune" se sebou samou. Ukazuje mi, co všechno moje tělo dokáže, když se o něj starám a upřímně, jakmile yogu cvičím pravidelně aspoň měsíc vždycky se mi radikálně změní vnímání sebe samé k lepšímu.

- journaling 
Zjistila jsem, že psaní si takovýho deníku mých pocitů a myšlenek, toho když mě něco trápí mi neuvěřitelně pomáhá. Stejně jako svěřování se s tím někomu jinému, jakmile si problém napíšu na papír, uvědomím si většinou jak moc je malicherný a spadne mi tak extrémně velký kámen ze zad. Mimo to bych si taky chtěla začít vést deník vděčnosti.

-být víc mindful
Jednou jsem se na youtube dívala na nějaké video, kde slečna říkala jak moc jí meditace pomohla ve studiu a že by si přála, aby to dělala už na střední. Od tý doby se o naučení se meditovat pokouším pořád. Mým předsevzetím je začít alespoň na 30 minutách týdně a postupně z toho udělat denní praxi.

- naučit se víc o law of attraction, tarotu, krystalech a měsíčních fázích
Letos jsem až příliš často narážela na lidi, který se o jednu z těhlech "čarodějnických" věcí zajímali a mě to začalo hrozně fascinovat! Ráda bych se o tom dozvěděla víc, přečetla knížky a implementovala tyhle "praktiky" (lol) do svého života.
Zážitky 

- procestovat Rakousko
Letos, když konečně budu mít řidičák (snad:D) bych moc ráda vzala auto, pár kamarádů a vyrazila na road trip po rakouských jezerech.

- podívat se do Ameriky
Mým snem vždycky bylo a je podívat se do San Francisca, každopádně pokud by to nebylo tam, neuvěřitelně moc bych chtěla zpátky do New Yorku.

- podívat se do Paříže
V Paříži jsem nebyla několik let a ráda bych jí znovu navštívila.

- podívat se do Londýna
Hihi, upřímně? V Londýně už jsem taky byla, ale v té době jsem ještě tolik neřešila jídlo a tak jsem nevyzkoušela žádnou cool restauraci, kterých je právě tam asi tak půl milionu. :D Takže to se musí napravit!- jet s rodiči k moři
No, vzhledem k předchozím několika bodům si myslim, že budu ráda, když mi zbyde aspoň na Mácháč, ale chtěla bych letos zase na nějakou rodinnou dovču a je mi upřímně úplně jedno kam. Takový to klasický, válení šunek u moře, celodenní čtení a pohoda.

- nechat se tetovat
Tyjo, snad tohle táta fakt nečte....
Tetování se mi vždycky líbily a vždycky bylo mým snem jedno mít. Nějaký malinký, skoro neviditelný a s hlubokym významem. Tyhle 3 roky mojeho života byly neskutečně zlomový a já bych je ráda měla vytetovaný. Ještě nevím jaký symbol a kde, ale věřím, že ten nápad přijde, až to nebudu čekat.
Taaaaak jo! Tohle by byl můj názor na novoroční předsevzetí a ty moje, pro rok 2019. Dejte mi vědět, jestli třeba máte nějaký stejný nebo naopak, úplně odlišný. Jak nové roky vnímáte vy?

S láskou, V. 


Share:

6 komentářů

 1. Já jsem vlastně nikdy nový rok pořádně neřešila až do tohohle. Přijde mi, že mi ten loňský protekl mezi prsty a jediný co si z něj pamatuju je práce, práce co NESNÁŠÍM a chodím tam nerada...takže jsem si poprvý v životě sedla a sepsala si cíle pro tenhle rok a na první příčku si dala NAJÍT SI NOVOU PRÁCI ��...i když vím, že to pro mě bude těžší, jelikož jsem v UK, celej život sem se učila německy tím pádem nemám tak úžasnou Aj, ale sakra víc hardworking člověka nenajdeš �� tak i přes to všechno udělám pro svůj vysněnej job tenhle rok cokoliv. A jinak můj seznam obsahuje ještě asi pět položek...včetně změny životního stylu (vyměnit fast food a cukříky za plnohodnotný jídlo a zdravý mlsačky ��)....takže držím ti pěsti ať si splníš v tomhle roce všechno po čem tvoje srdce touží...jdem na to..máme před sebou ještě 12 měsíců a já jsem hrozně zvědavá odkud budu tvůj blog číst v lednu 2020 ����

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ježiš, to je úžasný! Udělala si mi teď obrovskou radost. Miluju, když se někdo místo ústavičnýho stěžování podívá na to, co asi udělal špatně a co by mohl změnit a začne na tom pracovat! Nejvíc ti držím palce ať všech těch cílů dosáhneš:) Věřím, že to jde tak nějak ruku v ruce - zdravé jídlo, pozitivnější přístup a i lepší práce a celkově šťastnější život. 2019 bude tvůj rok!

   Vymazat
 2. Ja patrim k te druhe skupine lidi jak si rikala v podcastu… myslim si, ze clovek muze zmenit kdykoliv vsechno, co si umane, ale urcite je Novej Rok dobrej novej zacatek…
  S laskou, Sandra

  OdpovědětVymazat
 3. Pokud chceš tohle vše zvládnout, chtělo by to i hodně odpočinku a naučit se při tom odpočívání nebrat doslovně vše, co se tam promítá na pozadí v hlavě ;-) trocha meditace

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. haha, tak teď si vystihla věc, kterou já pořád odmítám přijmout, přestože mi to všichni neustále připomínají - včetně mýho vlastního zdraví. :-) Každopádně, je mi jasný, že stresu teď bude asi hodně...maturita si bohužel nebere servítky. :D Ale jakmile přejde tohle několika měsíční, náročnější období, odškrtávám položky týkající se školy, hážu nohy nahoru a jdu se učit odpočívat - bez výčitek! :) <3

   Vymazat

Blog Design Created by pipdig