pondělí 19. března 2018

12 věcí, co jsem se naučila za 1 rok blogování

Březen je pro mě letos trochu výjimečnější. 
Proč?
 Slavím totiž rovnou dvoje narozky. 
Ty moje a ty blogové.
Ani se mi tomu nechce věřit, ale dneska je to přesně 1 rok, co jsem vypadala svůj první článek.
365 dní, 8760 hodin, 525 600 minut, 31 536 000 sekund.
Stejně jako 1 roční mimčo tak i můj blog se teprve staví na nohy, učí se mluvit a je tak trochu pořád v plenkách
Ale už teď, za pouhých 12 měsíců, se můj život změnil k nepoznání. 
Nikdy bych nebyla tam, kde jsem teď ( vyvalená na gauči s bonboniérou na klíně, haha), kdybych tehdy 19. března 2017 neklikla na to tlačítko publish, a kdybych nechala strach z názorů ostatních, aby mě zastavil v plnění si mýho snu. 

V tenhle speciálních den bych se vám  ráda svěřila s12ti věcma, co jsem se za 12 měsíců blogování naučila. 1. Na tom, co si ostatní myslí opravdu nezáleží


Lidi vždycky budou mít kecy, ať už děláte cokoliv. Pokud prostě jen nesedíte doma na zadku u televize, ale děláte něco jen trošku jinak než ostatní, pokaždý se najde někdo, kdo bude mít potřebu k tomu něco říct. A to je v pohodě. Naučila jsem se neřešit negativní poznámky, když si ze mě někdo dělá srandu přede mnou, dělám si srandu s ním. Když mě někdo pomlouvá za zády tak už je to jen a jen jeho problém.
Je to prostě úplně jednoduchý.

2.  Je lepší být sám sebou

Na nic si nehrajte. 
Pochopila jsem, že pokud nemám zrovna dobrou náladu nemá smysl nutit se do článku tipu "10 tipů jak být vždy pozitivní" a  je mnohem lepší být k lidem upřímná a napsat o tom, jak se skutečně cítíte a nebo prostě nepsat vůbec nic. Nemusíte používat slovní spojení nebo styl psaní, jako vaše oblíbená blogerka, jen protože ona je úspěšná - lidi z toho vycítí, že to nejste vy.
Z vlastní zkušenosti vím, že články ve kterých jsem 100% sama sebou a často mluvím o hodně osobních věcech, že si potom, co článek publikuju  sama říkám "Ježiši, tohle je možná trochu moc...", jsou mnohem úspěšnější než ty, kde si mermomocí hraju na profesionálku nebo na někoho jiného. 

3. Být konzistentní je na tom asi to nejtěžší

Musím k tomuhle vůbec něco říkat? 

4. Neni to o tom, bý lepší než někdo jinej


Tenhle bod je pro mě velikej. Když jsem blogovat začínala, všechno to pro mě byla jedna velká soutěž, ve který mi přišlo naprosto nemožný vyhrát. 
Vždyť blogerek je tolik! A tolik jich je už slavnějších, hezčích, nápaditějších nebo zkrátka lepších než já.
S mým prvním ACOS workshopem se můj pohled na celou tuhle "komunitu" změnil a to hlavně v tom, že jsem to začala jako komunitu vnímat.
Jsme tu od toho, abychom si navzájem pomáhali a podporovali se a pomáhali tak i naším čtenářům. Místa je tu dost pro všechny. 

5. Stydlivost vás nikam nedostane


Úplně jsem se přestala  stydět mluvit s cizíma lidma a to mi dřív dělalo problém i zeptat se třeba na cestu. Teď mi nedělá problém jít na kafe s někým, koho jsem nikdy předtím něviděla,  nebojím se poprosit někoho o fotku, na veřejnosti jsem schopná stoupnout si nad stůl s jídlem a udělat si hodinovou foto sešn a hlavně, neni mi trapný s lidma o mém blogu mluvit, což pro mě vždy bylo nejtěžší.
 Jo jsem blogerka, to je vtipný viď. A co děláš ty?


6. Vypadá to jednodušeji, než to ve skutečnosti je 


Upřímně, vždycky jsem byla tím "hejtrem", kterýmu přišlo blogování a youtubování jako něco strašně jednoduchýho a myslela jsem si, že z toho všichni dělají jen děsnou komedii.
Kéž bych mohla říct, že jsem se nemýlila.
Bohužel, všechno je to mnohem těžší, než se zdá. 
Video, které vy shlédnete za 5 min trvá většinou minimálně 4 hodiny + jeho vymýšlení a natáčení samotné. Jeden článek mi trvá napsat průměrně 2 hodiny a pokud ho píšu česky i anglicky, je to vždy aspoň dvakrát tolik. Do toho samotný vymýšlení, plánování a focení zabere každý zvlášť taky skoro hodinku. Rozhodně je to časově náročnej koníček.

7. Bez trpělivosti by to rozhodně nešlo


Rovnou na začátek musím říct, že jsem ten nejmíň trpělivej člověk, kterýho asi znáte. Proto mě dost překvapuje, že jsem u blogování vážně vydržela rok a nevzdala to po pár měsících. Trvá neskutečně dlouho, než si vytvoříte trvalý čtenáře, skupinu sledujícíh na instagramu a o facebooku ani nemluvím. Rozhodně si nemyslím, že jsem teď nějaká strašně populární, úspěšná blogerka, ale jsem na sebe pyšná. Myslím si, že jsem to za ten rok už někam dotáhla a jestli čísla nejsou to, na co bych měla být pyšná tak je to určitě fakt, že jsem nic nevzdala. A nevzdám. 

8. Když se ti něco líbí, řekni to


Pokud se vám líbí něčí článek, video, fotka tak nebuďte líný, ale prostě to tomu člověku napište!!!!
Až s blogem jsem pochopila, jak moc může pochvala člověku pomoct. Ať už je to hloupý "Skvělá fotka!" nebo "Moc hezky napsanej článek!" - když do něčeho vkládáte tolik úsilí, podobný kompliment vám udělá neuvěřitelnou radost. O to větší radost to je, pokud je to komentář nebo zpráva, který má opravdu hlavu a patu, ve kterém reagujete na téma článku a sdělujete váš názor. Nebo ve který píšete, že jsem vás k něčemu motivovala, zlepšila vám náladu nebo, že jsem vaší inspirací. Množství energie, kterou mi tímhle dodáváte je nepopsatelný...
Prosím vás teda, pokud máte chvilku, dejte ostatním vědět, že se vám jejich práce líbí. 


9. Nemusíš se zamlouvat každýmu


Pochopila jsem, že moje tvorba není pro všechny. Je důležitý najít skupinu lidí, pro kterou bude relevantní a který se bude líbit a je naprosto normální a přirozený, že některým lidem vaše články zkrátka nic neříkaj a můžou jim připadat naprosto nudný a nezáživný. 
V tom případě to chce hledat čtenáře jinde.

10. Offline is the new black

Protože na sociálních sítích trávím 80% času, největším odpočinkem pro mě je, když nemusím být na mobilu. 
Miluju chvíle, kdy vůbec nemusím myslet na instagram, čísla, který mi naskakujou u fotky, kdy prostě jenom jsem.
Ať už je to, když se rozvalím do křesla se super knížkou nebo když běžím lesem a cítím ve vzduchu vůni deště, vedu nesmyslný konverzace s kamarádkou nad skleničkou vína nebo se láduju obědem s rodičema, to jsou ty chvíle, kdy si nejvíc odpočinu.

11. Název sociální sítě má svůj význam

Před tím rokem by mě nikdy nenapadlo, kolik úžasných lidí jen díky instagramu potkám.
Lidí, kteří mají stejné koníčky a se kterýma bych se nikdy neseznámila, kdybych byla nenapsala ten ohranej komentář "hezká fotka" a kdybych byla zůstala zalezlá ve svý stydlínovský ulitě a nešla s nima na kafe.

12. Všechno to stálo za to

Blogování mi přineslo a naučilo mě mnohem víc, než jen těhlech 11 věcí. Zároveň mi to ale sebralo asi tak dvakrát tolik.
Nicméně, už teď můžu říct, že to všechno stálo za to.
I kdyby tohle byl první a i poslední rok, kterýho se můj blog dožije (což si momentálně nedokážu představit!), můžu s čistým svědomím říct, že mě to naučilo tolik věcí, především o mně samé a o ostatních lidech, že toho nikdy nebudu litovat. Už teď totiž můžu říct, že jsem to zkusila a to mi nikdo nikdy nesebere.


Tak na ten první rok. A na mnoho, mnoho dalších!

Děkuju, že tu se mnou jste už celých 12 měsíců.


S láskou, V.
Share:

23 komentářů

 1. Super clanek a velka gratulace! Ja jsem se blogovanim taky toho strasne moc naucila a jsem nejstastnejsi ze jsem s tim tenkrat zacala!!!
  Sandra / http://shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hrozně moc ti děkuju Sandro! <3 To je strašně skvělý! Nejlepší je, že i kdyby nám to nevyšlo a nebyly by z nás další Chiary Ferragni, což určitě budou, vždycky můžeme aspoň říct, že jsme to zkusily a to je podle mě nejdůležitější, protože #noregrets

   Vymazat
 2. skvelý článok :) happy birthday teda :D dúfam, že o pár mesiacov sa aj ja ohliadnem za svojím prvým rokom :D

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju ti Viki! <3 Určitě jo a určitě si pak budeš říkat, jak šílenej to byl rok, jako já! :D <3 Hodně štěstí do budoucna!

   Vymazat
 3. Moc gratuluji! A držím palce ať se ti stále daří a hklavně tě to baví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju ti! <3 Baví mě to moc, tak snad to tak bude už napořád! Nebo aspoň hodně dlouho :) <3

   Vymazat
 4. Ahoj, velká gratulace! Je vidět takový ten zdravý entusiasmus, což spolu s kreativitou tvoří velkou nadsázku. Přeji mnoho dalších úspěchů. :-)

  OdpovědětVymazat
 5. skvěle napsané! :) máš pravdu, je to úplně přesně, jak píšeš :) pro mě je blog relax, uklidnění... a zároveň slouží jako taková vzpomínka, co jsem kdy třeba dělala :) krásné narozeniny! :) jak ty opravdové, tak ty blogové :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně! Miluju číst si starý články :) Je to takovej deníček a já jsem totální nostalgik, takže se přiznám, že i to je jeden z důvodů proč bloguju..:) A moc moc ti děkuju! <3

   Vymazat
 6. Gratulujem, pekne napísané :)
  Želám ešte blogu veľa krásnych rokov

  OdpovědětVymazat
 7. "Je lepší napsat jak se cítíte a nebo nepsat vůbec nic" .. to je asi takový moje konstantní dilema, jestli některý myšlenky poslat do světa a nebo si je naopak nechat, obzvlášť když vím, že někteří lidi (ač nikdy nepřiznaj, že to čtou, haha), čekaj na každej článek, ze kterýho by mohli vyčíst nějakou "senzaci" a pak s tim běhat za ostatníma a pomlouvat, komentovat a kritizovat... :D
  Ve všem máš pravdu, není to jednoduchý, konzistence je těžká a stejně tak si udržet nějakej obsah a autenticitu a hlavně "nelhat" a být sama sebou...
  Těším se na naše kafe! <3
  The Linheart

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé, děkuju za komentář! Občas si taky tak říkám, jestli můj blog čtou určití lidé z mojí minulosti a co si o mně asi tak říkají...ale pak se vždycky zarazím a uvědomím si, že mi jsou vlastně úplně jedno :DD Už se taky nemůžu dočkat!!

   Vymazat
 8. Jeee si skvelá ! :)) happy birthday to yours blog ! :) teším sa s tebou a teším sa opäť na dalšie narodeniny tvojho blogu ! :) Len tak dalej,tvoj blog je skvelý ,môj oblúbený :))) !
  Sofia

  OdpovědětVymazat
 9. Gratuluji, začala jsem číst Tvé články a je to naprostá bomba ☺️👌🏻

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hrozně moc děkuju!!! <3 Doufám, že se budou dál líbit! :*

   Vymazat
 10. Tento tvůj článek mě úplně nakopl pokračovat zase v blogování. Díky za to! Třeba si taky budu jednou moct oslavit jeden rok úspěchů :D Tvůj blog mám moc ráda, především kvůli článkům, ze kterých cítím upřímnost a ráda se sem vracím. Jen tak dál! :)

  http://bycharlotta.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jééé, moc ti děkuju! Koukla jsem na tvůj blo a myslím si, že si ho přidám do svého repertoáru protože je fakt skvělej! Určitě pokračuj, jsi moc krásná a sympatická slečna :) Držím palce <3

   Vymazat
 11. To je moc pěkný článek. Taky bloguji rok a moc mě to baví. Nejdříve jsem si myslela, že to nikam nepovede a co to vlastně dělám, ale maličkými krůčky už někam směřuji a to je pro mě důležité. Nápadů mám v hlavě spousty a našla pár lidí, kteří mě velice inspirují a posouvají dál. AŤ se ti daří a držím palečky. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju ti! To ti moc přeju, tvůj blog je fakt super:) Přidávám do repertoáru, haha:) :D Tobě taky držím palce! <3

   Vymazat

Blog Design Created by pipdig